Nebojte se, v naprosté většině případů operace čelistního kloubu není nutná.
Nežli se rozhodne o způsobu léčby Vašeho problému, bude nutné pečlivé vyšetření. Při něm je velmi důležitá anamnéza – při pohovoru s lékařem se ujasní Váš celkový zdravotní stav, vývoj a okolnosti vzniku Vašich obtíží, jejich trvání a možné příčiny.
Při klinickém vyšetření se pak hodnotí nejenom čelistní kloub, ale celá oblast ramen, šíje, krku a hlavy. Provádí se to pohledem, pohmatem, příp. poslechem (zvuků v kloubu), zaznamenáním a vyhodnocením pohybů dolní čelisti. Klinické vyšetření u nás bývá standardně doplněno rtg vyšetřením, v případě nutnosti pak ještě na nemocničním pracovišti počítačovou tomografií (CT), magnetickou rezonancí (MRI) nebo artroskopickým vyšetřením čelistního kloubu.
Teprve na základě vyšetření a stanovení diagnózy lze plánovat léčbu. Podaří-li se zjistit příčinu obtíží, můžeme zahájit příčinnou léčbu, tedy léčbu, která vede k odstranění příčiny. Nedokážeme-li určit příčinu, musíme vystačit s léčbou příznaků, tj. s léčbou symptomatickou. Při onemocněních čelistních kloubů se v naprosté většině případů začíná konzervativní (neinvazivní) léčbou – úpravou zátěže kloubů, fyzikální léčbou, speciálním cvičením, medikamentózní léčbou, nákusnými dlahami, rekonstrukcí zubních oblouků. Konzervativní léčbu při neúspěchu doplňují miniinvazivní zákroky – ambulantní výplach kloubu (artrocentéza) někdy spojený s nitrokloubní aplikací léku.
Kde je konzervativní léčba nebo i artrocentéza neúspěšná, lze některé případy řešit na specializovaných nemocničních odděleních artroskopickou nebo klasickou operací čelistního kloubu.
Léčba onemocnění čelistního kloubu klade vysoké nároky na lékaře i pacienta, trvá často velmi dlouho. Pacient musí být trpělivý. V řadě případů nelze dosáhnout naprostého uzdravení. Zásadní je minimalizovat bolest a zlepšit pohyb dolní čelisti.
Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224