Dobrý den, Vaše paní doktorka to s Vámi myslí dobře. Dnes je obecně známá a vědecky ověřená skutečnost, že tělesná nadváha je pro každého vysokým zdravotním rizikem a může způsobit závažné zdravotní komplikace. To ale zřejmě nebyl důvod, proč Vás zubní lékařka varovala.
V zubní ordinaci je nadváha pacienta hlavně technickým problémem. Souvisí to s konstrukčními paramentry našich křesel. Bohužel, naprostá většina samonosných zubních souprav (tj. zubního křesla, které je spojeno pevně s ostatními částmi zubní soupravy a nese tak i váhu mechanismů s ním spojených - světla, stolku, odsávačky, vrtaček atd.) je konstruována na hmotnost pacienta maximálně 130 kg (±5 kg). I v naší zubní ordinaci máme tento typ zubní soupravy.
Samostatná zubní křesla, konstrukčně oddělená od ostatních částí a přístrojů zubní soupravy, mívají nosnost vyšší (obvykle 200 kg a více).
Je-li váha (hmotnost) pacienta vyšší než je výrobcem deklarovaná nosnost zubní soupravy, nemůže být takový pacient na dané soupravě ošetřován. Vhodně technicky vybavené pracoviště pak pacientovi najde jeho zdravotní pojišťovna.
Právní názor je následující (ČSK, Mgr. J. Slavík): "Pokud zubní lékař i přesto, že ví, že pacientova tělesná hmotnost přesahuje nosnost dostupného křesla, tohoto pacienta na křesle ošetřuje, nese veškerá rizika s tím spojená. To znamená, že odpovídá nejen za škodu, která by v důsledku přetížení křesla vznikla pacientovi, ale i za škodu, která by vznikla na křesle samotném či na jiném zařízení ordinace, jakož i za škodu, která by vznikla proto, že by křeslo bylo v důsledku přetížení dočasně či dokonce trvale vyřazeno z provozu (ušlý zisk, náklady na pořízení nového křesla apod.)."
Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224