Zubní kámen se vytvoří ukládáním minerálních látek ze slin a potravy do dlouhodobě neočištěného zubního plaku. Původně měkký a kartáčkem a zubní pastou dobře odstranitelný plak se mění v tvrdou hmotu, kterou již nejde čištěním zubů odstranit. Přeměna zubního plaku v zubní kámen trvá desítky hodin.
Zubní kámen mechanicky dráždí přilehlou dáseň, odtlačuje ji a vyvolává její zánět. V zubním kameni a přežívají škodlivé bakterie a navíc na povrchu zubního kamene se snadno tvoří další vrstva zubního plaku. Působení mikroorganismů vyvolává zánět dásně i hlubších partií parodontu.
V závislosti na složení sliny i na zastoupení mikroorganismů v ústní dutině je sklon k tvorbě zubního kamene u každého jiný. Pravidelnou a kvalitní zubní hygienou lze odstranit zubní plak a tak předcházet tvorbě zubního kamene. Zubní kámen je vlastně „zkamenělá špína"!
Již vytvořený zubní kámen nedokáže odstranit žádná zubní pasta ani ústní voda. Zubní kámen Vám musí odstranit zubní lékař nebo hygienistka pomocí speciálních ručních škrabek nebo pomocí ultrazvukového odstraňovače zubního kamene.
Na obrázku jsou dolní zuby s nánosy zubního kamene a kuřáckého pigmentu.
Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224