Podjazyková uzdička je slizniční řasa, která spojuje spodní stranu jazyka se spodinou dutiny ústní.
Zkrácená nebo i zesílená podjazyková uzdička může omezit pohyblivost jazyka hlavně směrem nahoru nebo dopředu. Jde o stav vrozený. První obtíže se mohou objevit u novorozenců, kdy špatně pohyblivý jazyk může působit potíže s přisátím k prsní bradavce při kojení.
V pozdějším věku se mohou objevit potíže s výslovností. Při zkrácené podjazykové uzdičce může být porucha vyslovování souhlásek d, t, n, l, r. Na zkrácenou podjazykovou uzdičku může upozornit rodiče to, že dítě si nedokáže olíznout jazykem horní ret a vyplazování jazyka je nemožné nebo omezené a špička jazyka může být při vyplazování jakoby rozdvojená a připomíná srdíčko (to je způsobeno tahem krátké uzdičky).
Nejde-li vůbec vypláznout jazyk, hovoří se o tzv. přirostlém jazyku (lingua accreta).
U kojenců, kde zkrácená uzdička působí potíže při sání, se provádí obvykle jen jednoduché nastřihnutí nebo naříznutí uzdičky v místním znecitlivění. U větších dětí, pouze v případech, kdy zkrácená podjazyková uzdička zjevně brání normální pohyblivosti jazyka a působí obtíže, je vhodné provést obvykle ambulantní chirurgický zákrok v místním znecitlivění. Po operaci je nutné jazykem cvičit, aby se naučil nové pohyblivosti. Chirurgický zákrok dělá ústní chirurg nebo lékař ORL, někdy je výhodná spolupráce s logopedem.
Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224