Retní uzdička je slizniční řasa uprostřed horní ústní předsíně, tj. prostoru v ústech mezi horním rtem a horním čelistním výběžkem. Na jedné straně je tedy přirostlá k hornímu rtu, na druhé k horní čelisti. Běžně retní uzdička neomezuje pohyby horního rtu potřebné pro mluvení, pro příjem potravy a pro mimiku úst.
Jaké potíže může retní uzdička působit? Snahu dítěte mluvit retní uzdička neovlivní. Jen opravdu výjimečně může být uzdička zkrácená a zesílená tak, že působí omezení pohybu nebo zkrácení horního rtu a to by mohlo mít vliv na horší výslovnost. Častěji se můžeme setkat s tzv. vysokým úponem uzdičky, kdy se uzdička upíná do okrajové dásně mezi horními řezáky a to může mít nepříznivý vliv na udržování mezery mezi stálými horními velkými řezáky nebo na kvalitu parodontu těchto zubů (pozor, nejde o dočasné tzv. „mléčné" zuby, ale o zuby stálé).
Posouzení stavu retní uzdičky by měl vždy provádět zubní lékař. Ten také určí, zda je nutné případné další vyšetření dítěte u ústního chirurga nebo ortodontisty. V některých nepříznivých případech je vhodné retní uzdičku odstranit. Samotné odstranění retní uzdičky je drobný chirurgický zákrok, provádí se ambulantně v místním znecitlivění a trvá obvykle jen několik minut.
O tom, zda vůbec a v jakém věku by měla být uzdička odstraněna, rozhoduje zubní lékař. Opravdu zcela mimořádně, při významném zhoršení pohybu nebo zkrácení horního rtu, je nutné zasáhnout v kojeneckém či batolecím věku. Úpon retní uzdičky se během růstu mění, proto se obvykle vyčkává s rozhodnutím o odstranění do doby, kdy jsou zcela prořezány všechny čtyři stálé horní řezáky (cca v 8-9 letech).
Špatnou výslovnost může někdy působit, častěji než retní, krátká podjazyková uzdička. Ta může výrazně omezovat pohyb jazyka. Stav podjazykové uzdičky vyšetří také zubní lékař.
Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224