Jedná se o bakteriální zánět některé z velkých slinných žlaz (tj. příušní, podčelistní nebo podjazykové). Bakterie pronikají do slinné žlázy obvykle slinovodem "proti proudu" při snížené produkci sliny (např. při nedostatečném příjmu tekutin, při ozařování oblasti obličeje, při metabolických nebo autoimunitních chorobách, při užívání některých léků) nebo při zpomalení jejího odtoku z místních příčin (např. při slinném kameni, při jizevnatém zůžení vývodu, při hlenové zátce ve slinném vývodu).
Zánět se projevuje otokem a bolestí postižené slinné žlázy. Slinná sekrece z postižené žlázy se snižuje a až zastavuje, z vývodu lze často vytlačit hnisavě zkalenou hustou slinu nebo hnis. Postupující zánět je provázen zvýšenou teplotou, zchváceností. Nad nemocnou žlázou je napjatá a zarudlá kůže, spádové lymfatické uzliny jsou zvětšené a bolestivé.
Léčba spočívá v potlačení infekce podáváním antibiotik celkově a lokálně do slinovodu, v podpoře tvorby sliny a jejího odtoku. Výjimečně je nutné i chirurgické vypuštění hnisu incizí a drenáží.
Po odeznění akutní fáze je třeba odstranit případný slinný kámen (ten ale nemusí být vždy přítomen).
Hnisavý zánět slinné žlázy se nesmí zaměňovat s příušnicemi!