Extrakce zubu znamená vytažení (lidově vytržení) resp. odstranění zubu nebo jeho části z jeho lůžka v čelistní kosti. Extrakce zubu se dnes provádí zásadně v kvalitním znecitlivění (většinou v místním), to znamená, že zákrok je nebolestivý.
U tzv. jednoduché extrakce jde o relativně malý chirurgický zákrok, při kterém zubní lékař pomocí vhodných nástrojů (pák a kleští) zub v lůžku uvolní, přeruší závěsný aparát zubu a nakonec jej ze zubního lůžka vytáhne.
O komplikované extrakci hovoříme tam, kde je nutné při extrakci použít rotační nástroje (vrtačku, frézky) k uvolnění zubu z lůžka nebo k jeho rozdělení na části.
Závěrem následuje kontrola vytaženého zubu i prázdného zubního lůžka a případné další ošetření – např. vložení vstřebatelného sterilního materiálu do lůžka, steh okrajů rány apod.
Nekomplikovaná jednoduchá extrakce zdravého pacienta většinou příliš v běžném životě neomezuje. Obyčejně není nutné předepisovat antibiotika nebo jiné léky. V den extrakce se může objevit místní otok nebo modřina (ta vzniká spíše po injekci místního umrtvení). Úplné zhojení rány po vytažení zubu trvá poměrně dlouho – měkké tkáně několik týdnů, kost se přestaví až za několik měsíců.
Nejčastějšími důvody k extrakci zubu jsou jinak neléčitelná poškození zubu v důsledku zubního kazu nebo onemocnění závěsného aparátu zubu (parodontologická onemocnění). Dalšími důvody jsou ponechané nebo zalomené zubní kořeny, zuby s tzv. špatným biologickým faktorem, zuby, které působí jako infekční ložisko (jinak neléčitelné) a také zuby určené k extrakci v rámci ortodontické léčby.
Tam, kde se musí při extrakci zubu odklopit měkké tkáně a odstranit část okolní kosti, hovoříme o chirurgické extrakci.
Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224