Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Chirurgická extrakce zubu Chirurgická extrakce zubu

Chirurgická extrakce zubu je operativní odstranění zubu. Nejčastějším důvodem zákroku je zub, který není prořezán do úst nebo je prořezán pouze částečně a je v anatomicky nevýhodném postavení nebo zub nadpočetný. Takový zub může způsobovat bolest, závažné záněty nebo poškozovat sousedící a další okolní zuby. Chirurgickou extrakcí se někdy musí řešit také odstranění vrostlého zbytkového zubního kořene. 

Chirurgická extrakce je obvykle ambulantní zákrok. Existuje řada operačních postupů. Obecně lze říci, že plánovaný výkon obvykle provádí dvoučlenný operační tým v chirurgické zubní ordinaci nebo zákrokovém sálku. Pro zajištění čistoty operačního pole se dezinfikuje okolí úst, ústa se vypláchnou dezinfekční ústní vodou. Hlava, kromě úst, se zakrývá sterilní rouškou. Výkon se provádí v kvalitním místním znecitlivění (svodné anestezii, infiltrační anestezii, méně často v celkové anestezii), pacient necítí bolest, pouze někdy nepříjemný tlak.
Při chirurgické extrakci zubu je nutné získat přístup k odstraňovanému zubu - vede se řez v dásni a sliznici a po jejich odklopení se obnaží kost v požadovaném rozsahu. Po odstranění nejnutnějšího, ale dostatečného množství kosti (obvykle vrtačkou) se vcelku nebo po částech odstraní zub. Následuje toaleta operační rány, ohladí se případné ostré okraje kosti a odklopená dáseň se adaptuje na místo a rána se uzavírá sešitím měkkých tkání.
 
Vzhledem k možným pooperačním potížím lze v případě potřeby vystavit na dobu hojení (cca na 7 dnů) pracovní neschopnost. Doba hojení je závislá na rozsahu výkonu, na stavu a obranyschopnosti organismu operovaného, ale také na vzniku případných komplikací. Stehy se odstraňují většinou po 7 dnech. Někdy je nutné podávat antibiotika.
Měkké tkáně se obvykle zcela zahojí až po několika týdnech, kost dorůstá až po několika měsících. Provedení chirurgické extrakce a také hojení rány po ní bývají snadnější a příznivější v mladém věku. Výkon je nejlépe provádět v době, kdy zub nepůsobí akutní obtíže.

Po chirurgické extrakci může vzniknout místní pooperační otok a také krevní výron (modřina, hematom) – je dobře s tím počítat a přizpůsobit těmto skutečnostem program aktivit po výkonu (viz také „Časté dotazy - Co dělat po chirurgickém výkonu v ústech").

Na připojeném rtg snímku je zaklíněný zub moudrosti, jehož vybavení se musí provést chirurgickou extrakcí.


Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224