Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Protetická zubní korunka Protetická zubní korunka

Zhotovení protetické zubní korunky je rekonstrukčním způsobem ošetření jednotlivých zubů oslabených defekty tvrdých zubních tkání – korunka tyto tkáně chrání a obnovuje funkčnost oslabeného zubu. V řadě případů korunka plní také estetickou funkci. Protetickou korunku je možné zhotovit na dostatečně mechanicky odolný zbytek zubu, který musí zubní lékař obrousit do mírně kónického tvaru. Preparace zubu se provádí ve kvalitním znecitlivění, takže jde o nebolestivý zákrok. Po obroušení zubu se zaregistrují mezičelistní vztahy, vybere se barva budoucí korunky, sejmou se detailní otisky obou čelistí a obroušený pahýl se přikryje provizorní pryskyřičnou korunkou, která zub dočasně chrání. V zubní laboratoři technik z otisků zhotoví přesné modely a při standardním postupu na nich individuální modelací a složitým technologickým postupem vyrobí požadovaný typ korunky.

Hotovou korunku při další návštěvě v ordinaci lékař vyzkouší a případně upraví tak, aby pacientovi plně vyhovovala. Nakonec ji pevně natmelí na obroušený zub.

Dnes jsou nejpoužívanějšími korunkovými náhradami metalokeramické korunky - jejich vnitřní část je zhotovena z kovu a vnější plášť tvoří keramická hmota, která výborně reprodukuje přirozený vzhled zubů. V předním úseku chrupu se někdy používají celokeramické korunky. Celokeramické i kovokeramické korunky jsou mechanicky odolné a vysoce estetické. Levnějším, ale kosmeticky i funkčně kompromisním řešením může být použití korunek celoplastových nebo kovových zčásti pokrytých plastovou fazetou. Tam, kde jde jen o mechanické zpevnění poškozeného zubu bez nároku na kosmetiku, lze použít celokovovou korunku.


Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz