Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Torus mandibulae (mandibulární torus) Torus mandibulae (mandibulární torus)

Je neškodná povrchová kostní vyvýšenina (lat. torus = vyvýšenina) situovaná na vnitřní (jazykové) straně dolní čelisti (mandibuly). Torus je tvrdý, má obvykle polokulovitý nebo protáhlý poloovoidní tvar a bazí přisedá k dolní čelisti. Někdy může mít i laločnatě členitý povrch. Nachází se z jazykové strany v oblasti kořenů špičáků a premolárů u úponu mylohyoidního svalu a většinou se vyskytuje oboustranně, ale tvar a velikost vyvýšeniny na pravé a levé straně čelisti nebývá zcela symetrický. Méně často nacházíme torus jen jednostranně.

Původ těchto výrůstků bývá dědičný a torus mandibulae se tvoří s vývojem dolní čelisti. Mandibulární torus se vyskytuje jen u některých osob a tyto většinou tyto výrůstky vůbec nevnímají. Není výjimkou, že do ordinace přicházejí lidé, kteří si výrůstku všimli až ve zralém věku a nevěří lékaři, že jej mají v ústech již řadu let.

Torus mandibulae nevyžaduje léčbu. Pouze tam, kde by tyto vyvýšeniny překážely zhotovení protetické zubní náhrady, je nutné jejich chirurgické odstranění.


Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz