Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Provizorní zubní můstek

Fixní zubní můstek je protetická náhrada chybějících zubů, která je pevně připevněna ke zbývajícím vlastním zubům (případně k implantátům). Nejběžnější fixní můstek je utvářen zubními protetickými korunkami, které jsou spojeny s mezičleny, které nahrazují chybějící zuby.
Pro korunky můstku je nutné v zubní ordinaci pilířové zuby obrousit v místním znecitlivění do mírně kónického tvaru. Po obroušení zubů se zhotoví detailní otisky celých zubních oblouků obou čelistí, zachytí se mezičelistní vztahy a vybere se barva budoucího můstku.
Nyní následuje několik dnů zhotovování můstku v zubní laboratoři.
Obroušené pahýly zubů je třeba chránit před mechanickými, termickými a chemickými vlivy pomocí provizorních pryskyřičných korunek nebo krycím provizorním můstkem. Tyto provizorní můstky se zhotovují z pryskyřice (v ordinaci nebo v laboratoři) a nasazují se na obroušené zuby obvykle během několika hodin po otiskování.
Je třeba si uvědomit, že provizorní můstky (i korunky) mají omezenou mechanickou odolnost a často bývají na obroušené pilíře nacementovány jen tak, aby se daly po několika dnech, až bude hotový definitivní můstek, snadno sejmout.


Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz