Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Přikusování tváře nebo rtů (morsicatio buccarum, morsicatio labiorum) Přikusování tváře nebo rtů (morsicatio buccarum, morsicatio labiorum)

Chronickým (dlouhodobým a opakovaným) přikusováním nebo spíš okusováním tvářové nebo retní sliznice dochází k jejímu poškozování a zbytnění. Sliznice v sousedství zubů má bělavý (hyperkeratóza) a potrhaný vzhled, někdy jsou přítomny i cáry odkousané sliznice.
K přikusování ústních sliznic může docházet během dne, kdy jde o nežádoucí zlozvyk, nejčastěji u úzkostných a neurotických osob.  Někdy také může docházet k přikusování nekontrolovaně při spánku v návaznosti na bruxismus. 
Slizniční změny způsobené přikusováním jsou nezhoubné, ale jde-li o dlouhodobý stav a navíc např. v kombinaci s kouřením nebo konzumací tvrdého alkoholu, mohou vést k prekancerózám (předrakovinným stavům).
Léčba spočívá v odstranění příčiny, v odstranění zlozvyku – na to často nestačí zubní lékař, ale je nutná spolupráce s psychologem nebo psychiatrem, který pomůže řešit příp. úzkostné stavy. Při bruxismu se osvědčuje zhotovení nákusné dlahy.

Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz