Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Zubní plak - zubní povlak Zubní plak - zubní povlak

Zubní plak (zubní povlak) je bělavá měkká hmota, která se utváří na povrchu zubů, dásní, ale také na povrchu zubních náhrad nebo na ortodontických aparátcích. Hmota zubního plaku obsahuje zbytky potravy, složky sliny, buněčné zbytky, bakterie a produkty jejich metabolismu, atd. Zubní plak se tvoří zejména v místech špatně přístupných samoočisťování (např. u zubních krčků, v jamkách, rýhách a mezizubních prostorách) ke kterému dochází při žvýkání tužší potravy. Tvorba plaku začíná krátce po vyčištění zubů - již hodinu po vyčištění je na jednom čtverečním mm povrchu zubu až milion bakterií! Zubní plak obsahuje velké množství mikroorganismů, které přeměňují cukry na kyseliny a produkují toxické látky.

 Působení mikroorganismů zubního plaku je hlavní příčinou vzniku zubního kazu, zánětu dásní i onemocnění hlubších partií parodontu (kotevního aparátu zubů v čelisti) a je rizikem pro celkové zdraví. Kromě těchto zásadních negativních vlivů působí zubní plak nevábný zápach z úst a nehezký vzhled nečistých zubů.

Množství plaku je u každého jiné a je závislé nejen na způsobu výživy, ale zejména na schopnosti účinně odstraňovat plak kvalitní a pravidelnou ústní hygienou. Zubní mikrobiální plak lze odstranit správným čištěním zubů. 

Na obrázku jsou špatně vyčištěné zuby s nánosem zubního plaku. 


Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz