Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Lichen ruber planus Lichen ruber planus

Lichen ruber planus je chronická až subakutní autoimunitní zánětlivá dermatóza postihující kůži a sliznice. Znamená to, že imunitní systém napadá buňky tělu vlastní a předpokládá se, že  jde o lymfocytotoxickou reakci zaměřenou proti keratinocytům.

Projevy onemocnění jsou hlavně na kůži a na sliznicích, ale asi u 15% osob je popisován jen samotný slizniční nález v dutině ústní.
Stomatolog nachází obykle slizniční známky onemocnění -  na tvářové sliznici bývá bělavá síťkovitá kresba, změny se mohou objevit i na připojené gingivě. Méně často bývá nález  i na vnitřní slizniční straně rtů nebo spodině jazyka. Tyto bělavé obrazy na sliznicích mohou být zcela nebolestivé. Pokud se kombinují s erozivní formou, při které se objevují povrchové slizniční vřídky (slizniční eroze), jsou provázeny nepříjemnou bolestivostí (zejména při jídle nebo při čištění zubů).


Příčinná léčba zatím není známa. Při erozivní formě v dutině ústní se doporučuje nedráždivá strava, šetrné čištění zubů (ultra-měkký zubní kartáček),  lokální aplikace kortikosteroidů. Vždy je třeba pátrat po případných kožních projevech a pak se na léčbě účastní dermatolog.


Bělavé změny na sliznicích dutiny ústní mohou vyvolávat ale i některé léky (lichenoidní, tj. lichenu podobné slizniční změny). Bělavé slizniční změny v ústech mohou být ale take známkou např. tzv. leukoplakií – předrakovinných změn (např. u silných kuřáků, ale nejen u nich)! Jakákoliv ze zmíněných změn má být vyšetřena odborným lékařem – nesmí se  podceňovat!


Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz