Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

PRGF metoda PRGF metoda

PRGF je zkratka z anglických slov "Plasma Rich in Growth Factors" – což znamená "plazma bohatá na růstové faktory".  Jde o nový biologický způsob léčby injekční aplikací vlastní upravené krevní plazmy. Metoda využívá toho, že protizánětlivé a růstové faktory obsažené v upravené plasmě lidské krve mají pozitivní vliv na hojivé a regenerační procesy tkání.

Z odebrané žilní krve pacienta se pro léčbu používá jen malá část z centrifugované vlastní krevní plasmy, ve které se nacházejí růstové faktory, které pozitivně ovlivňují reparaci a regeneraci tkání.

Léčba je ambulantní a obvykle jednorázová, v některých případech se aplikace opakuje (např. u léčby kloubů). Metoda PRGF není hrazena zdravotními pojišťovnami. Ve všeobecném lékařství se tato metoda využívá např. pro léčbu pohybového ústrojí. V zubním lékařství se PRGF využívá např. v ústní chirurgii, implantologii, parodontologii, nebo při léčbě některých onemocnění čelistních kloubů.

Tato léčebná metoda je velmi podobná metodám ACP (Autologous Conditioned Plasma) nebo PRP (Plateled Rich Plasma) - liší se mírně v technologii zpracování vlastní plasmy, u PRGF je minimalizováno množství leukocytů a destiček.


Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz