Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. U každého jedince je situace jiná a proto je nutné zvážit způsoby možného řešení přímo v ordinaci. Dentální implantáty umožňují náhradu chybějících zubů bez obroušení okolních zubů. Mohou tak nahradit jinak obvyklá řešení pomocí můstků nebo snímací protézy.
Obecně vžitá, ale mylná představa je, že se implantáty nastřelují. To není pravda. Nejběžněji se dnes používají dentální implantáty vyrobené z titanu ve tvaru válečku se závitem. Implantát se v místním umrtvení bezbolestně chirurgicky zavádí do připraveného přesně dimenzovaného otvoru v kosti čelisti.
Dentální implantáty nejsou řešením pro každého a pro každou situaci. Pro zavedení dentálního implantátu je totiž nutno splnit několik podmínek. Proto vlastní implantaci vždycky předchází důkladné celkové, místní a rentgenové vyšetření.
Pro optimální vhojení implantátu je předpokladem dobrý celkový zdravotní stav. Kouření cigaret je faktorem, který (kromě řady dalších negativ) výrazně zhoršuje úspěšnost implantologického ošetření.
Zcela nezbytnou podmínkou je dokonalá ústní hygiena. Při nedostatečné ústní hygieně vzniká působením bakterií, které se množí ve zbytcích potravy a v zubním plaku v okolí implantátu zánět, který může způsobit až selhání – nevhojení nebo vyloučení implantátu.
V ústech musí být splněny vhodné prostorové podmínky pro zavedení implantátu a pro začlenění zubní náhrady, kterou implantát ponese.
Další podmínkou je dostatek kosti v místě, kam se plánuje zavedení implantátu. Není-li kosti dost, lze ji místně doplnit přenosem z jiné části úst nebo použitím tzv. augmentačních materiálů. Poslední, ale velmi důležitou podmínkou je dokonalá spolupráce pacienta s ošetřujícím lékařem.
Dentální implantát není řešením „na věky" – životnost implantátu je ovlivněna zevními i vnitřními vlivy a implantát je na tom obdobně jako vlastní zub. I okolo perfektně vhojeného implantátu dochází k atrofii (přirozenému úbytku) kosti, při nedostatečné ústní hygieně může docházet k chronickým i akutním zánětlivým změnám (obdoba parodontitidy) apod.
Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Tel.: +420 604 553 224 E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz