Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Fixní zubní můstek

Fixní zubní můstek je protetická náhrada chybějících zubů, která je pevně fixována k vlastním zubům nebo k implantátům. Nejběžnější typ fixního můstku je upevněn k tzv. pilířům (vlastním zubům nebo implantátům) obvykle pomocí protetických korunek, které jsou spojeny s mezičleny, které nahrazují chybějící zuby.

Klasický fixní můstek je možné zhotovit na dostatečně mechanicky odolné a dobře kotvené zuby, které musí zubní lékař obrousit do mírně kónického tvaru. Preparace zubů se provádí ve kvalitním znecitlivění, takže jde o nebolestivý zákrok. Po obroušení zubů se zaregistrují nebo zrekonstruují mezičelistní vztahy, vybere se barva budoucího můstku, sejmou se detailní otisky obou čelistí a obroušené pahýly se přikryjí a chrání se provizorními pryskyřičnými korunkami nebo krycím pryskyřičným můstkem. V zubní laboratoři technik z otisků zhotoví přesné modely a při standardním postupu na nich individuální modelací a složitým technologickým postupem vyrobí požadovaný typ protetického můstku.

Hotový můstek při další návštěvě v ordinaci lékař vyzkouší a případně upraví tak, aby pacientovi plně vyhovoval. Nakonec jej pevně natmelí na obroušené pilíře.

Definitivní fixní můstky se zhotovují podobně jako zubní korunky v různých provedeních – kovová konstrukce se fasetuje (pokrývá) plastem, kompozitním plastem nebo se na kov napaluje vrstva keramiky. Dnes se zhotovují také celokeramické můstky, které splňují vysoké estetické nároky.

Celoplastové můstky se zhotovují pouze jako dočasné provizorní nebo ochranné můstky.


Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224