Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Zubní rentgen (zubní RTG) Zubní rentgen (zubní RTG)

Bylo zjištěno, že zubní lékař dokáže při klinickém vyšetření (pohledem a sondou) odhalit pouze okolo 30% přítomných kazů. Rentgenové vyšetření zubů a čelistí je proto dnes naprosto běžnou a velmi důležitou součástí komplexního stomatologického vyšetření pacienta.
V zubních ordinacích se dnes využívá hlavně intraorální rentgen (IO RTG) a ortopantomogram (OPG).

Intraorální rentgen je dnes povinnou součástí stomatologické praxe. Co je to "intraorální rentgen"? Přeloženo do češtiny to znamená "rentgen v ústech". V praxi jde obvykle o malý (2x3 nebo 3x4 cm) rtg snímek nebo rvg destičkový snímač (jde-li o radioviziografii), který se vkládá do úst za vyšetřované zuby. Rentgenka přístroje se zvenčí nastavuje tak, aby směřovala na vyšetřovanou oblast.
Intraorální rentgen se používá hlavně k detailnímu rtg zobrazení jednotlivých zubů k odhalení skrytých kazů, k vyšetření stavu parodontu, ke zjištění patologických ložisek u hrotu zubních kořenů atd.

Přístroj pro intraorální snímkování může být umístěn v rentgenové místnosti nebo je umístěn přímo v ordinaci. Dnešním trendem je umístění IO RTG v ordinaci v bezprostředním dosahu ke křeslu s pacientem.


Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224